טיפול במחלת קרוהן בעזרת רפלקסולוגיה

250

ממש לא ניתן לתאר את הסבל שממנו סובלים חולי קרוהן. היות המחלה לא מוסברת על ידי הרפואה הקונבנציונלית, הביאה מטופלים רבים למחוזות הרפואה הטבעית. במאמר זה אני סוקר שיטה אחת לטיפול במחלה זו, באמצעות רפלקסולוגיה: טיפול במגע בכפות הרגליים.

פורסם בתאריך:

8/22/2019

קרוהן היא מחלת מעי דלקתית כרונית (כלומר, קבועה) או התקפית (כלומר, באה והולכת) שנגרמת כתוצאה מפעילות מסוימת של מערכת החיסון… ואין לאף אחד מושג למה היא נגרמת. הדבר הזה מתסכל וימשיך לתסכל אנשים רבים הסובלים מהמחלה הזו ולא מקבלים טיפול ראוי בתסמינים שלה: שלשול, כאבי בטן חדים וארוכים, ירידה משמעותית במשקל, ולפעמים גם תסמינים שקשורים לפרקים לעור ולעניים.

אין מספיק מידע בנוגע למחלה הזאת, אך הממצאים מראים בבירור עליה בכמות הסובלים ממנה, במיוחד בארצות מערביות. ברפואה הקונבנציונלית מנסים בעיקר למנוע את הופעת התסמינים האלו על ידי טיפול ישיר בהם על מנת להקל על הסובל מהם כדי שביום אחד, איך שהוא, הם יפסיקו להופיע. טיפולים אלו כוללים סטרואידים, נוגדנים, תכשירים מיוחדים שמקלים על העיכול ועוד. תרופות אלו גורמות לתופעות לוואי קשות שמפריעות לתפקוד של המטופל. בנוסף, במקרים מיוחדים של סבל, ניתן ליזום ניתוח שמקל על המטופל בשילוב עם טיפול תרופתי - אך לזמן מוגבל.

הסבל שנגרם מעודד רבים מהמטופלים לנסות טיפולים מתחומי הרפואה הטבעית. ובכן, ברפואה הטבעית מערכת העיכול כולה מסמלת את עיכול הרגשות, המחשבות ומקרי העולם.

מערכת העיכול ברפואה הטבעית

מערכת העיכול שייכת לאלמנט האדמה המסמל את המחזוריות בטבע ויכולת השינוי. המנטרה של אלמנט האדמה הוא: "ציר המאפשר שינוי". לאדמה יש נטייה לצבור לחות. האיברים המשויכים לאדמה הם הטחול והקיבה.

הקיבה נחשבת למקור האנרגיה שבה מתבצע תהליך הפיכה ממזון לאנרגיה זמינה לגוף. לפי הרפואה הטבעית מה שמאפיין את מחלות המעיים הדלקתיות הוא שילוב של עודף וחוסר. העודף מתבטא בחום ולחות שלרוב פלשו ממקור חיצוני כמו מזג אוויר, תזונה חמה ולחה (גבינות, אלכוהול , מזון שומני וחריף ועוד). את החוסר מייצגת מערכת העיכול (אלמנט האדמה) - שאצל רוב האנשים שגדלו בחברות מערביות, מלכתחילה הייתה חלשה, ונתנה לחום וללחות לחדור לתוכה. לאחר שהם נכנסו החום והלחות ממשיכים להפריע לפעולה התקינה של מערכת העיכול ובכך מחלישים אותה עוד יותר.

גורמים נוספים וחשובים לא פחות הם מתח כרוני ורגשות המשפיעים על כל הגוף וגם על המעיים. נטייה של צ'י הכבד (=אנרגיית החיים הזורמת דרך הכבד) להיתקע, הגורמת להדחקת רגשות כמו תסכול או כעס, מכווצת את השרירים החלקים במערכת העיכול ומחמירים את הכאבים העוויתיים של הבטן. תופעות אלו יכולות להוביל ליצירת חום או לפגיעה בצ'י הטחול וליצירת חום ולחות. בנוסף לתזונה לקויה, מערכת עיכול חלשה, מתח ורגשות שליליות, חולשת המערכת החיסונית ובמיוחד באזור מערכת העיכול, מהווה זירוז משמעותי להיווצרות מחלות דלקתיות כמו קרוהן.

מה סביר להניח שמטפל ברפואה הטבעית יעשה כדי לטפל בדלקת קרוהן

האבחון של המטפל ברפואה הטבעית יתייחס לאבחון הקונבנציונלי שקיבל המטופל אצל הרופאים השונים שטיפלו בו, יחד עם אבחונים הוליסטיים וטבעיים כגון אירידיולוגיה, רפלקסולוגיה, דגימות לשון ואבחון נפשי בניסיון להגיע למקור חולשותיו של המטופל.

הטיפול ההוליסטי יכלול איזון וחיזוק הנקודות החלשות של המטופל ע"י תזונה מותאמת אישית, רפלקסולוגיה, שיאצו, טווינה, עיסוי, טיפול בצמחים ובשמנים אתריים, דמיון מודרך, הילינג וכו'. כל אלו יעשה המטפל במטרה לתמוך בשינוי אורח חייו של המטופל לכזה שכולל הרגלים של בריאות טבעית, המאפשרים לגוף להתרפא בקלות ולעכל את המזון הנכנס אליו ביעילות.

לפי האבחון והטיפול ההוליסטיים, המטפל ייגש לאבחון כללי בכל מקרה ומקרה ללא קשר לסימפטום. כך תתקבל תמונה מלאה של המטופל.

ניתן לתת דוגמה של טיפול כזה שאני ערכתי בזמן ההתמחות שלי בלימודי רפלקסולוגיה. הגיע אליי שף בן 40, שעובד כל היום על הרגליים וצריך לפרנס אישה ו-6 ילדים. הוא טען שהוא פחות או יותר שולט בתזונה שלו, ולא אוכל תוך כדי בישול. מחלת הקרוהן התבטאה אצלו בעיקר בימי ראשון, בצרבות ופעולת מעיים לא תקינה (כאבי בטן ושלשולים). את התרופות הוא לא לקח במשך 10 שנים, כשהתופעות האלו חזרו על עצמן במשך 12 שנים.

אולי כדאי לעשות עצירה קלה להסבר על רפלקסולוגיה, ואז להמשיך עם תיאור הטיפול ותוצאותיו.

טיפול ברפלקסולוגיה

לפי תורת הרפלקסולוגיה, כף הרגל משקפת את איברי הגוף בהיבט המטאפיזי והפיזי. הרפלקסולוג מאתר את המיקומים ובודק את רגישות האיבר (כאב), טונוס - כלומר, כיווץ של האיבר (חסר/יתר) וחסימות. כך אמורה להתקבל תמונה קלינית מלאה של האדם הנותנת אפשרות לטפל במחלה האמתית ולחזק את החולשות.

מעבר לאבחון, ומעבר לשינויי אורח החיים הרגילים לרפואה הטבעית, ברפלקסולוגיה נטפל בתסמינים שאובחנו בעזרת מגע ברגל ושחרור חסמים ונקודות בעייתיות שגילינו במפה הגופנית של המטופל. במפה זו, כל חלק ברגל מייצג איבר מסוים בגוף. בטיפול נלחץ לחיצות  ישירות על מיקום האיברים בכף הרגל. הלחיצות גורמות לפעולה עצבית שמעוררת את האיברים לפעול. יש לחיצות הגורמות לתגובה חזקה ומידית ויש שמעוררות את האיבר בעדינות. יש כיוונים של טיפול הגורמים לחיזוק ויש שגורמים להפחתת פעילות, פיזור ושחרור חסימות, הכל בהתאם לאבחון.

התגובה שאנו גורמים אינה נשלטת לגמרי, לכן טיפול זה אינו מתאים לכל המקרים הרפואיים: לדוגמה, הפגיעה של גידול סרטני באיבר היא כזו שמשנה את הטבעים שלו לגמרי (לפחות עד הסרת הגידול) ולכן אי-אפשר לצפות מה תהיה התגובה של האיבר הנגוע ללחיצות.

יש עוד המון להרחיב, אך נראה שאין זה המקום. בוא נחזור לסיפור המקרה של המטופל שתואר למעלה.

אבחון וטיפול בקרוהן בעזרת רפלקסולוגיה

ברגל של המטופל ניתן היה לזהות מספר תסמינים ברורים: פלטפוס קל מעיד על גירויים שעוברים מהרגל למערכת העיכול, יובש ברגל שמעיד על חוסר איזון הורמונלי ומינרלי או נפשי, חוסרים ביותרת הכליה והטחול שזיהיתי בעזרת לחיצות וחולשה כללית במערכת העיכול, בעיקר באזורים האחראים על ריקון הפסולת הנמצאת בגוף וניקוי רעלים. באבחון הנפשי, המטופל סיפר שיש לו קשיים בזוגיות, וניכר שהוא מעט מיואש מהתקדמות בנושא זה. קשה לו להתמודד עם חוסר צדק ועם אנשים שתלטנים.

ניתן לראות שהתסמינים הינם משולבים ממספר צורות אבחון למסגרת אחת ברורה: המטופל שומר המון דברים בתוך הגוף, שאמורים לצאת החוצה. זה עלה גם באבחון הנפשי, וגם באבחון הרפלקסולוגי, בכל המישורים שלו: בין בהתבוננות ברגל (הפלטפוס והיובש) ובין ברשמים שעלו מהלחיצות ברגל, בהתאם למפת האיברים.

מטרת הטיפול, אם כן, היא ברורה: חיזוק מערכת העיכול בדגש על האיברים האחראים על פליטת הפסולת - טחול, כליות, שלפוחית השתן והכבד.

המטופל הוזמן אליי לסדרה של חמישה מפגשים עם תכנית ברורה שהכנתי לכל מפגש כזה. בכל מפגש, ערכתי סדרת לחיצות של בין 10 ל15 דקות, באזורים המסמלים את האיברים השונים שתוארו לעיל בגוף. בכל מפגש התנהל סיכום ומעקב אחר התוצאות השונות. ולמרבה חוסר-ההפתעה, התוצאות הגיעו.

סביבות הטיפול הרביעי, המטופל דיווח שהוא כמעט ולא מרגיש את הדלקת כבר. בעבר, כאמור, היא הייתה מופיעה בעיקר בימי ראשון - לאחר סדרה של ארוחות גדולות במהלך השבת. ובכן, לא עוד. לאחר סדרת הטיפולים, המטופל תיאר את ימים אלו שבעבר היו מועד לפורענות בבטן - כימים נקיים מכזו. המלצתי על המשך טיפול בעזרת תזונה, דמיון מודרך ושינוי אורח חיים באופן כללי לכזה שיותר כולל אלמנטים של בריאות טבעית: הורדת מתחים כללית, תזונה נכונה והרגלים של ניקוי רעלים מדי פעם בפעם.

לסיכום

קורא יקר - האם אתה סובל ממחלת הקרוהן? האם אתה מאוכזב מהטיפול, מהביקורים הקשים אצל הרופא, מהלילות ללא שינה? אני מאמין שהרפואה הטבעית יכולה לעזור לך. אם אתה מחפש מטפל ברפואה טבעית בירושלים, אל תבזבז זמן. עבור מיד לעמוד יצירת קשר, השאר פרטים ואתקשר מיד כשאוכל.